Måndag och det var vegetariskt på menyn igen med en god pastarätt. De var andra måndagen i rad med vegetarisk middag och det är ett litet steg på väg till en vana, med nya spännande recept att laga. Receptet kommer från Middagsfrid och deras ”Topp 5” lista på vegetariska rätter i sin matkasse. Det var bekanta ingredienser i receptet, förutom kålrabbi till salladen. Det har jag aldrig använt tidigare och det tog minsann en liten stund att hitta i affären. Till slut, så hittade jag den i ett litet skåp med special- grönsaker. Väl vid matlagningen, var både fyllningen och såsen var enkel att göra. Det lite mer pyssliga var att lägga i fyllningen och rulla ihop pastaplattorna, som fick hållas i styr för att inte rullas upp igen genom att lägga en liten tyngd över rullarna och allt eftersom de kom i formen – det tricket fungerade bra.
Tillagningstid:
40-45 min (aktiv tid)
40-45 min (total tid)
Ingredienser:
500 g champinjoner
150 g gul lök, 1-2 st
4 msk + 1 tsk smör
1 tsk timjan
1 ask keso, 250 g
1 msk vetemjöl
1 dl vispgrädde
3 dl mjölk
2 vitlöksklyftor
½ msk buljongpulver
1 fp lasagneplattor
ca 80 riven västerbottenost (från recept 1)
1 kålrabbi
1 kruksallad
1 ask körsbärstomater, 250 g
2 msk olivolja
¾ msk vitvinsvinäger
Gör så här;
1. Sätt ugnen på 225°
2. Fyllning (stekpanna): Hetta upp stekpannan. Hacka 2 askar champinjoner (500 g) och lägg i pannan allteftersom. Stek svampen (utan matfett) på hög värme i 5 min. Hacka 150 g gul lök (1-2 st). Tillsätt löken och 2 msk smör i stekpannan med svamp och fräs i ytterligare 3 min. Blanda ner 1 tsk timjan, ½ tsk salt, 2 krm svartpeppar och 1 ask keso (250 g) i pannan och ställ åt sidan.
3. Bechamelsås (kastrull): Smält 2 msk smör i kastrullen och vispa ut 1 msk vetemjöl till en tjock kräm. Vispa ner 1 dl vispgrädde och 3 dl mjölk och låt koka upp. Tillsätt 2 pressade vitlöksklyftor, ½ msk buljongpulver (alt ½ tärning), 2 krm salt och 2 krm svartpeppar. Låt puttra på låg värme tills den tjocknat, ca 5 min.
4. Cannelloni (ugnsform 20×30 cm): Smörj formen med 1 tsk smör. Lägg 1 fp färska lasagneplattor (250 g) på bänken och fördela fyllningen i mitten av plattorna. Rulla ihop och lägg rullarna med skarven nedåt i formen. Häll såsen över cannellonin i formen. Ta fram den rivna västerbottensosten (från recept 1, ca 80 g) och toppa cannellonin med ost. Gratinera i mitten av ugnen i 15-20 min.
5. Sallad (skål): Skala och hyvla 1 kålrabbi med en osthyvel. Skölj och strimla 1 kruksallad. Halvera 1 ask körsbärstomater (250 g). Blanda grönsakerna i skålen och ringla över 2 msk olivolja, ¾ msk vitvinsvinäger, 2 krm salt och 1 krm svartpeppar.